czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie suchej skóry stóp

Leczenie suchej skóry stóp

Sucha, pękająca skóra stóp nie wiąże się z przyjemnymi odczuciami. Wręcz przeciwnie - jest ona oznaką powstawania niebezpiecznego stanu, którego przyczyną jest słabe nawilżenie skóry. Co to oznacza w praktyce? Owszem, możemy skorzystać z rozwiązań, jakie praktykuje większość z nas (obuwie z odkrytymi palcami itd). O wiele lepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z pomocy podologa, który wie, jak zaradzić temu problemowi.
 
Skąd się bierze sucha skóra na stopach?
 
Skóra stóp ma kontakt z powierzchnią ziemi praktycznie przez cały czas. Nic więc dziwnego, że jest ona nieco grubsza niż skóra w innych punktach naszego ciała. Skoro jest grubsza, to trudniej ją nawilżyć. Szczególnie dlatego, że w grubej, często zrogowaciałej skórze nie ma gruczołów łojowych, które we wszystkich innych miejscach naszego ciała dbają o odpowiednie nawilżenie. Co w takiej sytuacji robić? Rozwiązaniem jest oczywiście pomoc ze strony podologa. Dysponuje on wiedzą i doświadczeniem, pozwalającym na wyleczenie wspomnianych schorzeń.
 
Przyczyny suchości skóry stóp
 
Istnieje kilka przyczyn suchości skóry stóp. Co ważne - zwykle świadczą one o występowaniu niebezpiecznego czynnika chorobowego, który w konsekwencji może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia powikłań.
 
1. Problemy endokrynologiczne - powodem suchości stóp są często problemy związane z tarczycą a konkretnie - jej nadczynnością. 
 
2. Cukrzyca - u wielu osób wysuszanie skóry stóp jest związane z występowaniem cukrzycy. W tym przypadku warto zadbać o prawidłowe leczenie - w konsekwencji, nieleczone schorzenie może doprowadzić do powstania nawet i stopy cukrzycowej.
 
3. Zaburzenia pracy układu krwionośnego - bardzo często za problemy związane z suchością skóry stóp odpowiedzialny jest wadliwie pracujący układ krwionośny. Dlaczego? Ponieważ nie jest on w stanie dostarczyć naszej skórze odpowiednich ilości składników odżywczych, doprowadzając w krótkim czasie do zjawiska suchości skóry.
 
Jak leczyć suchą skórę stóp?
 
Odpowiednią osobą, posiadającą uprawnienia do leczenia chorób skóry stóp jest podolog. Jeśli wykryje on obecność suchej skóry na stopach, może przedsięwziąć następujące kroki:
 
1. Podolog może przepisać nam odpowiednie preparaty (bardzo często oparte na ziołach). Niezbędnym krokiem będzie nawilżanie za ich pomocą skóry stóp, najczęściej poprzez specjalistyczne kąpiele. Oczywiście taki środek (choć o znacznie słabszym działaniu), możemy zdobyć również w aptece (bez recepty). Warto jednak pamiętać, że jeśli nie pomoże on w leczeniu wspomnianego schorzenia, koniecznie trzeba posiłkować się wizytą u specjalisty.
 
2. Pomoc podologa wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do specjalistycznych płynów. Może on również zalecić noszenie specjalistycznego obuwia, w którym wkładki będą takk dopasowane, by jak najbardziej minimalizować uciskanie przetartych i wysuszonych miejsc. Noszenie takiego obuwia stworzy klimat dla efektywniejszego leczenia.
 
3. Czasami leczenie wspomnianych oznak dermatologicznych będzie wymagało pomocy wielu innych specjalistów. Jak bowiem powszechnie wiadomo, problemy związane ze stopami bardzo często są spowodowane przez wiele innych, niebezpiecznych czynników w naszym organizmie. Może się okazać, że niezbędne będzie "przejście" do innego specjalisty, na przykład diabetologa bądź dermatologa. Czasami skorzystanie z ich pomocy może skutkować wyeliminowaniem problemu. Pomoc podologa będzie wtedy stosunkowo niewielka.
 
4. Podolog może nam również zalecić smarowanie stóp oliwką. Dlaczego? Ponieważ to właśnie oliwka doskonale się sprawdza, zatrzymując wodę w obrębie skóry stóp. Wtedy mamy gwarancję, że nasze stopy będą o wiele lepiej nawilżone.
 
5. Warto też pomyśleć o ścieraniu zgrubiałego, wysuszonego naskórka. Podolog może nam w tym pomóc, poprzez dobór odpowiedniego kamienia (bądź pumeksu), dzięki któremu szybko pozbędziemy się wspomnianej warstwy skóry. Warto jednak pamiętać o tym, że taki zabieg powinien być stosowany nie częściej, niż raz w ciągu tygodnia. Zbyt szybkie, mechaniczne złuszczanie skóry może doprowadzić do powstawania różnych skomplikowanych mikrourazów.
 
6. Podolog może też zadbać o... nasze skarpetki. Dlaczego? Ponieważ tylko naturalne, wykonane z pochłaniających wodę materiałów skarpetki mogą nam znacznie pomóc w redukcji warstwy suchej skóry. Co ważne - mogą one okazać się pomocne również w zapobieganiu wielu innym chorobom podologicznym i dermatologicznym, w tym stanom grzybiczym.
 
Podsumowując, pomoc podologa w leczeniu schorzeń związanych z suchością skóry stóp może się okazać niezbędna. Wizyty nie warto przesuwać na później zwłaszcza, że bagatelizowanie problemu może doprowadzić do jeszcze cięższych schorzeń. Pamiętajmy też, że w leczeniu chorób o podologicznej etymologii bardzo ważna jest konsekwencja. Jeśli przestaniemy dbać o nasze stopy, problem wróci. Warto też wiedzieć o tym, że bardzo istotna jest profilaktyka. Jeśli o niej nie pomyślimy, nie tylko dotknie nas problem suchości stóp, ale mogą nas spotkać o wiele poważniejsze choroby, bardzo trudne w leczeniu.
  Schowek (0)