czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Nadmierna potliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp to schorzenie, o którym większość z nas woli nie myśleć. Winę za zaistniałą sytuację zrzucamy wtedy na nieodpowiednie obuwie, bądź marnej jakości skarpetki. Nie da się jednak ukryć, że często za tym problemem stoi nie tylko sam materiał obuwia, lecz również stan zdrowotny naszych stóp. Jednego możemy być pewni - jeśli nasze stopy bardzo szybko zaczynają "emitować" nieprzyjemny zapach, warto sprawdzić obydwa aspekty.
 
Przyczyny powstawania nadmiernej potliwości stóp
 
Nadmierna potliwość stóp może mieć wiele przyczyn. Najczęściej w grę wchodzą schorzenia takie jak:
 
- choroba obwodowa
- cukrzyca
- otyłość
- nadczynność tarczycy
- stres
- choroby neurologiczne
- stany hormonalne
- nadmierna aktywność fizyczna (pojawiająca się głównie u sportowców).
 
Nie bagatelizuj choroby!
 
Nadmierna potliwość stóp jest przez wiele osób uważana za schorzenie wprawdzie nieprzyjemne, ale mimo wszystko takie, z którym da się żyć. I choć rzecz jasna nadmierna potliwość nas nie zabije, może wywołać szereg niebezpiecznych dla naszego zdrowia schorzeń.
 
1. Zbyt duża potliwość stóp wiąże się z wydalaniem dużych ilości płynów z wnętrza organizmu. Stan ten choć nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia (w pewnych sensownych granicach), może doprowadzić do reakcji obronnej naszego organizmu, polegającej na zwiększeniu grubości naszej tkanki rogowej w obrębie stóp. Zaniedbania na tym polu mogą doprowadzić do różnych stanów zapalnych, które objawiać się będą trudnościami z chodzeniem, bólem itd.
 
2. Brak reakcji na nadmierną potliwość stóp może doprowadzić do stanów grzybiczych. Grzyby lubią ciepłe, wilgotne środowisko, a takim z pewnością są przepocone stopy. Warto wiedzieć, że grzybica stóp nie tylko wiąże się z problemami natury estetycznej, ale z biegiem czasu uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie naszych nóg i utrudnia poruszanie się.
 
3. Nadmierna potliwość stóp może wywołać szereg zmian natury dermatologicznej. Charakterystyczne kurzajki, brodawki i zgrubienia mogą w dalszej perspektywie uniemożliwić normalne poruszanie się, które w tej sytuacji będzie okupione bardzo silnym bólem.
 
Podolog i jego rola w leczeniu nadmiernej potliwości stóp
 
Lekarzem specjalizującym się w leczeniu nadmiernej potliwości stóp jest podolog, który posiada stosowne kwalifikacje w leczeniu wszelakich chorób związanych ze stopami.
 
1. Jak wygląda wizyta u podologa?
 
Podolog - jako doświadczony specjalista w swojej dziedzinie - powinien zdefiniować źródło powstających w obrębie stóp zmian. Jak już wspomnieliśmy - przyczyn powstawania nadmiernej potliwości może być wiele. Dlatego podolog powinien posiadać stosowną wiedzę ogólną, która pozwoli mu łatwo zdefiniować czynnik odpowiedzialny za powstawanie schorzenia.
 
Samo ustalenie przyczyny to jedno a leczenie - to drugie. Jeśli specjalista podolog ustali, że za nadmierną potliwość stóp jest odpowiedzialna np choroba obwodowa, bądź inne, poważne schorzenie, wtedy trzeba się liczyć z przekierowaniem pacjenta do innego lekarza, specjalizującego się w dziedzinie wspomnianych chorób. Skuteczna walka z nimi z reguły przedkłada się na spadek nadmiernej potliwości stóp.
 
Jeśli zaś za powstanie schorzenia nadmiernej potliwości są odpowiedzialne mniej niebezpieczne czynniki, podolog sam może rozpocząć leczenie we własnym zakresie.
 
2. Co może zrobić podolog?
 
Lekarz podolog ma możliwość skorzystania z wielu zaawansowanych metod, pozwalających na zmniejszenie potliwości stóp. Ważne jest, by wspomniane leczenie nie kończyło się na jednej, bądź dwóch wizytach.
 
- Jonofereza wodna - to prosty, bezbolesny zabieg, który doskonale sprawdza się w warunkach leczenia nadmiernej potliwości stóp. Zwykle kilka takich zabiegów daje znaczne efekty w postaci zmniejszenia potliwości.
 
- Frezowanie - jeśli nadmierna potliwość stóp wywołała powstanie specyficznych zgrubień, podolog może wykonać ich frezowanie. Zabieg ten polega na wykorzystaniu frezarki, która usunie nadmierną ilość zrogowaciałej tkanki. 
 
- Olejki - spadek potliwości stóp można wywołać również poprzez stosowanie odpowiednich kąpieli z dodatkiem konkretnych olejków. specjalista podolog dobierze je zarówno pod względem leczenia, jak też wygody Pacjenta.
 
- Preparaty przeciwgrzybicze - podolog może przepisać specjalne preparaty o charakterze przeciwgrzybiczym. Stosuje się je głównie wtedy, jeśli ma się jakiekolwiek podejrzenia co do powstawania grzybów w obrębie stóp.
 
Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?
 
Wsparcie lekarza podologa jest równie ważne, jak nasze codzienne, higieniczne nawyki. Dlatego w walce z nadmierną potliwością warto pamiętać o:
 
1. Codziennej zmianie skarpetek - nie zapominajmy, że muszą one być stosunkowo luźne a nie ciasne.
 
2. Pamiętaj o osuszeniu stóp po kąpieli - stany grzybicze bardzo często są wywołane przez pozostającą w niedostępnych miejscach stóp wilgoć.
 
3. Noś przewiewne obuwie!
 
4. Stosuj srebro koloidalne - najlepiej, jeśli będzie ono stosowane przez dłuższy czas, np w formie antyperspirantu.
 
5. Stosuj kąpiele z ziół.
 
6. Kontroluj swoją wagę ciała.
 
Podczas leczenia zawsze uwzględniaj zdanie podologa. Nawet, jeśli będzie wiązało się ono z dłuższym leczeniem!
  Schowek (0)