czasnastopy.pl

 
 
 

Lista gabinetów

1

Gabinet podologiczny uważa się często za ostatnią deskę ratunku dla chorych lub słabych stóp. Często nie przejmujemy się zrogowaceniami, wzrastającym paznokciem czy złym ułożeniem naszych palców, machając na to ręką. Zachowujemy się w ten sposób do czasu, gdy okazuje się, że to nie był jednak problem, który można bezkarnie zbagatelizować.

O stopy trzeba dbać. Wpływają nie tylko na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych - niektórzy uważają, że to nie włosy, zęby czy cera o nas świadczą, lecz właśnie stopy: czy są zadbane, gładkie, miękkie w dotyku. Składają się na tak zwane pierwsze wrażenie, które często jest decydujące, jeśli chodzi o to, czy dostaniemy pracę bądź czy ktoś nas polubi. Co więcej, stopy wpływają na stawy biodrowe oraz kolanowe, a także na cały kręgosłup. Ich choroby, złe ułożenie może wpłynąć bardzo niekorzystnie na całe ciało! Z tego powodu niezmiernie ważne są wizyty w gabinecie podologicznym. 

Wygląda bardzo podobnie jak gabinet każdego innego specjalisty: fotel dla podologa, specjalistyczny fotel dla pacjenta, biureczko, szafeczki z lekami, tematyczne tablice graficzne z informacjami o chorobach czy schorzeniach stóp. W tym gabinecie, choć na zapleczu znajdują się również przeróżne sprzęty i narzędzia, które mogą się przydać podczas wykonywania różnych zabiegów, oraz autoklaw, myjka ultradźwiękowa oraz specjalistyczne rękawy do pakowania i sterylizowania narzędzi. Tutaj bowiem higiena stoi na pierwszym miejscu. Skutkiem tego używa się wyłącznie jednorazowych materiałów.

Podolog to profesjonalna nazwa specjalisty w zakresie pielęgnacji stóp. Zajmuje się następującymi problemami: deformacjami kostnymi (w tym płaskostopiem, halluxem), zmianami skórnymi (odciskami, nagniotkami, modzelami, kurzajkami, pękającymi piętami, nadmierną suchością czy potliwością i tym podobnymi problemami), zmianami dotyczącymi samej płytki paznokciowej (czyli grzybicą, wrastającymi paznokciami, a także wkręcającymi się niebezpiecznie paznokciami) oraz powikłaniami cukrzycowymi. Ktoś by powiedział, że blisko podologowi do pedicurzystki, lecz różni go od niej głęboka wiedza medyczna oraz doświadczenie w różnych zabiegach.

Mimo że podolog ma, można rzec, wszechstronne wykształcenie, to czasem odsyła do danego specjalisty, gdy dane schorzenie wykracza poza jego kompetencje. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc pacjentowi, który przychodzi do niego z problemem swoich stóp. Stąd szczególna higiena pracy. Bezpieczeństwo pacjenta i niezwykła troska o pacjentów wyróżnia gabinet podologiczny.

Podolog ma wszechstronną wiedzę na temat kończyn dolnych: ich tkanek, narządach oraz wzajemnych zależnościach między nimi. Każdy specjalista w tej dziedzinie powinien mieć szeroką wiedzę na temat anatomii, chirurgii oraz fizjologii człowieka. Schorzenia stóp mogą bowiem mieć przeróżne podstawy i źródła choroby. 

W gabinecie podologicznym nie tylko można wyleczyć swoje stopy, ale również dowiedzieć się niezbędnych informacji na temat właściwej profilaktyki. Dzięki temu będziemy mogli właściwie zadbać o nasze stopy, by służyły nam jak najdłużej. Trzeba pamiętać, że to dzięki nim możemy stać i przemieszczać się.

Szczególnie osoby chore na cukrzycę oraz dzieci powinny przychodzić na kontrolne wizyty. U tych pierwszych ich choroba może bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich stopy. U dzieci natomiast często pojawiają się problemy z wrastającym paznokciem bądź wirus brodawczaka HPV, czyli kurzajki. Złe, gdyż zbyt głębokie, obcinanie płytki paznokcia może spowodować nie tylko ból i dyskomfort, ale także wpłynąć bardzo negatywnie na poruszanie się u dziecka. Kurzajki bardzo trudno wyleczyć, a często niewłaściwe próby prowadzą tylko do zarażania kolejnych osób. Z tego powodu powinno się dzieci prowadzić na wizyty do gabinetu podologicznego.

Co więcej, nieprawidłowe i niewygodne obuwie, kłopoty z ukrwieniem stóp, deformacje ortopedyczne oraz uwarunkowania genetyczne mogą wpływać na powstawanie tak zwanych nagniotków, czyli odcisków u dzieci. Są to miejsca nadmiernego rogowacenia naskórka, które bardzo bolą. Dlaczego? Ponieważ te punkty posiadają jądro, które zazwyczaj uciska zakończenia nerwowe, a to prowadzi do bólu.

Dodatkowo, należy dbać o stopy i paznokcie także u niemowląt, które także są narażone na przeróżne choroby i schorzenia. W ich przypadku trzeba bardzo uważać przy obcinaniu paznokci. A to należy robić, żeby uchronić niemowlaka przed infekcjami (dziecko wciąż wkłada sobie rączki do buzi) oraz przed zadrapaniami. Natomiast niewłaściwe obcinanie może spowodować bardzo bolesne wrastanie paznokci, infekcją skóry naokoło paznokci, a nawet ból uniemożliwiający naszemu dziecko naukę chodzenia i prawidłowy rozwój. Podolog może nam pomóc i uchronić dziecko przed takimi problemami.

W dzisiejszym świecie powstaje coraz więcej gabinetów podologicznych. Ludzie zaczęli dostrzegać ważność opieki i zdrowia naszych stóp, które wpływają na cały organizm. 

Gabinet podologiczny Kraków, czyli lista krakowskich gabinetów podologicznych, o których warto dowiedzieć się czegoś więcej.

  Schowek (0)