czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie kurzajek i brodawek

Usuwanie kurzajek i brodawek

Kurzajki to charakterystyczne zmiany skórne, które mają charakter wirusowy (wirus brodawczaka). Ze względu na specyfikę wspomnianego wirusa, ich leczenie jest dosyć długotrwałe i nie polega wyłącznie na usunięciu samej kurzajki, ale przede wszystkim na wyeliminowaniu jej przyczyny, czyli wirusa. Kurzajki - zwane zamiennie brodawkami - najczęściej pojawiają się na stopach.
 
Przyczyny powstawania kurzajek
 
Istnieje wiele przyczyn powstawania kurzajek. Do najczęstszych z nich należą:
 
1. Pierwszą, bardzo częstą przyczyną powstawania kurzajek jest oczywiście osłabienie odporności. Chroniczne przemęczenie, stres i przebyte choroby bardzo często wpływają na wzrost ryzyka zachorowania. 
 
2. Za powstawanie kurzajek bardzo często odpowiedzialne są różne skaleczenia i zranienia. Mechaniczne uszkodzenie skóry (która jest naturalną warstwą ochronną) sprawia, że wirus HPV znacznie łatwiej może wejść w obręb naszego organizmu i doprowadzić do jego zakażenia.
 
Kiedy warto zgłosić się do podologa?
 
Pierwszy etap choroby nie wiąże się z jakimikolwiek dolegliwościami. Objawem są tylko charakterystyczne zmiany skórne, pojawiające się w określonym punkcie naszego ciała. Z biegiem czasu wirus brodawczaka wnika jednak coraz głębiej, co może doprowadzić do powstania charakterystycznego bólu. Bardzo często wiąże się z tym pojawienie się kurzajek w innych punktach naszego ciała. Dlatego niezbędne jest, by od razu po zauważeniu wspomnianych zmian w obrębie stóp zgłosić się do podologa. Oczywiście samo wyeliminowanie wirusa nadal będzie bardzo trudne, jednak zmiany skórne i towarzyszące im dolegliwości mogą zostać usunięte w miarę szybko.
 
Prognoza podologiczna
 
W gabinecie podologicznym usunięcie samej tylko kurzajki nie jest zbyt czasochłonne i w niektórych przypadkach może się ograniczyć do zaledwie jednej wizyty. Samo jednak usunięcie kurzajki nie gwarantuje, że choroba ta nie wróci! Co ciekawe, nosicielami choroby możemy być nawet przez kilka lat. W tym okresie warto co jakiś czas odwiedzać gabinet podologa i poddawać się systematycznej kontroli.
 
W trakcie leczenia podologicznego możemy otrzymywać różne preparaty kosmetyczne, minimalizujące namnażanie się kurzajek. Warto jednak dodać, że mamy tu do czynienia z chorobą dermatologiczną, co oznacza, że jej leczenie będzie bardzo długotrwałe. Podolog nie może zagwarantować szybkich efektów wspomnianego leczenia. Co więcej - w jego trakcie mogą wystąpić silne nawroty choroby.
 
Czas terapii i czynniki, od których jest on zależny
 
Trudno jednoznacznie wskazać, jak długo będzie trwało kompleksowe leczenie kurzajek. Czas ten może być różny i jest zależny od wielu różnych czynników. Oto niektóre z nich:
 
1. Indywidualne podejście pacjenta - jeśli pacjent leczenie kurzajek bierze sobie do serca, efekty przyjdą znacznie szybciej. I nie chodzi tu wyłącznie o terminowe wizyty w gabinecie podologa, ale też o czynności, które trzeba wykonywać w domu. Jedną z nich jest odpowiednia pielęgnacja za pomocą dedykowanych środków leczniczych.
 
2. Reakcja pacjentów na preparaty wykorzystywane w terapii - różni pacjenci reagują różnie na podawane leki. W praktyce oznacza to, że leczenie wydłuża się bądź skraca. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie preparaty są tak dobrane, by skutecznie leczyć wszystkich pacjentów. Oczywiście doświadczony podolog będzie umiał je tak dobrać, by móc jak najlepiej zoptymalizować przebieg całej kuracji.
 
3. Wcześniejsze czynności stosowane przez pacjentów - jeśli pacjenci wcześniej próbowali usuwać kurzajki we własnym zakresie, proces leczenia może się znacząco wydłużyć. Dlaczego? Ponieważ kurzajki powinny być usuwane za pomocą profesjonalnych narzędzi. W przeciwnym razie mogą one zacząć się namnażać, co wywoła efekt zupełnie inny, niż oczekiwany.
 
4. Czas wizyty - im dłuższy czas minął od wystąpienia kurzajki do naszej pierwszej wizyty u podologa, tym dłużej potrwa proces całkowitego leczenia. Dlatego też zachęcamy pacjentów, by - jeśli doszło do powstania kurzajki - możliwie jak najszybciej wybrać się do specjalisty podologa. W przeciwnym razie choroba ta może okazać się dla nas bardzo uciążliwa i bolesna!
 
Co może zapewnić podolog?
 
Podologia jest w dzisiejszych czasach bardzo rozwiniętą nauką, często związaną z dermatologią. Oznacza to, że specjalista podolog ma do dyspozycji szereg narzędzi, dzięki którym proces leczenia będzie przebiegał stosunkowo szybko.
 
1. Usuwanie kurzajek jest bezbolesne. Zwłaszcza, jeśli możliwie szybko zgłosiliśmy się do podologa. 
 
2. Specjalista podolog ma możliwość takiego doboru odpowiednich preparatów, by ryzyko ponownego pojawienia się kurzajek było jak najbardziej zminimalizowane. 
 
3. Wizyta u podologa nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem komplikacji. Stosowane dziś metody farmaceutyczne są sprawdzone i bezpieczne dla każdego pacjenta. 
 
Podsumowując, jeśli masz problem z powstawaniem kurzajek, nie bagatelizuj problemu. Odwiedź gabinet podologiczny jak najszybciej! Pamiętaj, że najwięcej zależy od czasu Twojej reakcji na pojawienie się kurzajki i oczywiście od Twojej cierpliwości. 
  Schowek (0)