czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie odcisków

Usuwanie odcisków

Odcisk pojawiający się na spodniej części stopy jest problemem wielu osób. I choć na samym początku nie wiąże się on z jakimikolwiek poważniejszymi dolegliwościami, to jednak w dłuższym przedziale czasu może wywołać bolesne reperkusje. 
 
Definicja odcisku z medycznego punktu widzenia
 
Odcisk - od strony medycznej - jest reakcją obronną organizmu, powstającą w odpowiedzi na trwały ucisk. Jest to obszar zrogowaciałego naskórka, który wchodzi głęboko w strukturę skóry, doprowadzając do powstania charakterystycznego bólu. Bardzo często odciski wypełnia płyn surowiczy, który odkaża wybrane miejsce naszej stopy.  Odciski najczęściej pojawiają się na: przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu), między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt.
 
Przyczyna powstawania odcisku
 
Najczęściej spotykaną przyczyną powstawania odcisków jest punktowy i długotrwały nacisk na powierzchnię stopy. W jego następstwie skóra zaczyna produkować twarde komórki rogowe, które z biegiem czasu powodują powstawanie bolesnych doznań. 
 
Drugą, równie istotną przyczyną powstawania zrogowaceń o charakterze odcisku jest noszenie niewygodnego i źle dopasowanego obuwia. Nawet w przypadku niewielkich niedogodności w długoterminowym przedziale czasu może powstać duży i bolesny odcisk, który jak najszybciej trzeba usunąć.
 
Kiedy warto zgłosić się do podologa?
 
Jeśli zauważyliśmy pojawiające się w spodniej części naszych stóp odciski, warto od razu pójść z nimi do podologa. Dlaczego?
 
1. Bagatelizowane odciski sprawiają, że warstwa rogowa wciska się coraz głębiej w skórę (nawet poza skórę właściwą). Sytuacja ta może doprowadzić do powstawania wielu różnych stanów zapalnych.
 
2. Im później pójdziemy do podologa, tym warstwa rogowa "chroniąca" odcisk od zewnątrz będzie grubsza. Tym samym o wiele trudniej będzie usunąć odcisk. Ponadto cała procedura będzie znacznie bardziej bolesna dla pacjenta. 
 
Usunięcie odcisku a dalsza prognoza podologiczna
 
Usunięcie odcisku nie sprawi, że problem odpowiedzialny za jego powstanie całkowicie zniknie. Wręcz przeciwnie - powód powstawania odcisków wciąż będzie generował kolejne jego nawroty. Jeśli na przykład za powstawanie odcisków odpowiedzialne są zmiany w obrębie kości, jedynie zaawansowany zabieg chirurgiczny wyeliminuje możliwość ich dalszego powstawania. Podobnie sprawa wygląda ze źle dopasowanym obuwiem. 
 
W leczeniu odcisków bardzo ważna jest systematyczność. Niektóre niezbędne kroki trzeba będzie podejmować przez wiele miesięcy a może nawet i lat. Opcjonalnie możliwe jest skorzystanie ze specjalnych wkładek ortopedycznych, dopasowanych do konkretnego kształtu stopy.
 
Jak długo podolog będzie usuwał odciski?
 
Odciski są bardzo trudne w leczeniu. Oczywiście można je stosunkowo szybko usunąć, ale problem ich powstawania nadal będzie istniał. Przyjęło się zasadę, że im dłużej zwlekamy z leczeniem naszych odcisków, tym dłużej będzie trwało ich usuwanie i leczenie. Problemem nie są istniejące metody leczenia i usuwania odcisków, lecz podejście pacjentów, którzy bardzo często bagatelizują ten problem. W efekcie czas leczenia znacząco się wydłuża.
 
Co może zrobić podolog w zakresie leczenia odcisków?
 
Nowoczesna medycyna daje podologom duże możliwości w zakresie usuwania i leczenie odcisków. W ramach świadczonych usług podolog może:
 
1. Usunąć odcisk już podczas pierwszej wizyty - taki zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, choć może się wydłużyć, jeśli pacjent wyjątkowo długo zwlekał z wizytą u specjalisty. Z reguły im większy i bardziej zgrubiały odcisk, tym dłużej będzie trwało jego usunięcie (maksymalnie kilkadziesiąt minut).
 
2. Dobrać wkładki pozwalające zminimalizować szanse powstawania odcisku - dzisiejsza medycyna pozwala na dobranie odpowiednich wkładek, dopasowanych do kształtu stopy każdego pacjenta. Dzięki tym wkładkom nie będzie co prawda możliwe całkowite wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za powstanie odcisków, ale będzie można tak skorygować położenie stopy, że powstawanie kolejnych zrogowaceń nie będzie już miało miejsca.
 
3. Zaoferować odpowiednie, merytoryczne doradztwo w zakresie pielęgnacji stóp i zmniejszenia ryzyka powstawania odcisków w przyszłości. W przypadku powstania odcisku pacjent nie powinien zresztą ograniczyć się do jednej wizyty, ale w miarę możliwości odwiedzać gabinet podologiczny co jakiś czas. Pozwoli to zachować stopy w doskonałej kondycji.
 
4. Skierować pacjenta do innej przychodni specjalistycznej, jeśli zachodzi podejrzenie, że wspomniane zmiany podologiczne mają związek z innymi, bardziej niebezpiecznymi dla naszego zdrowia chorobami. Dotyczy to zwłaszcza poradni dermatologicznej i diabetologicznej. Wszak stan stóp jest zależny od prawidłowej pracy wielu różnych elementów naszego organizmu.
 
Podsumowując, w leczeniu zmiany wywołanych odciskami pomoc podologa jest bardzo ważna. Co więcej - nie należy decydować się na leczenie domowymi metodami. Brak specjalistycznej wiedzy może doprowadzić do wielu innych, poważnych schorzeń.
  Schowek (0)