czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt

Leczenie pękających pięt

Pękające pięty nie stanowią wyłącznie problemu natury estetycznej, ale także zdarza się, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W zaawansowanych stanach, do których doprowadza się brakiem dbałości o stopy, mogą pojawić się dolegliwości bólowe i trudności z chodzeniem. To przypadłość, która dotyka wiele osób, a jest to widoczne szczególnie w sezonie letnim, gdy zaczynamy pokazywać stopy. Niestety niewiele osób przykłada większą wagę do problemu i bagatelizując tę kwestię wyrządza sobie krzywdę. Skóra pięt jest gruba i na dodatek szybciej narasta na niej naskórek, aniżeli się ściera. Gdy dopuszcza się do takich stanów, nie usuwa się na bieżąco pojawiających się przesuszeń i zrogowaceń to w efekcie następuje pękanie grubego naskórka. Bardzo wysuszone fragmenty skóry mogą nawet krwawić i swędzieć, więc jak widać to nie jest wyłącznie problem natury estetycznej, aczkolwiek z pewnością każdy wolałby mieć gładkie, zdrowo wyglądające stopy. 
 
Przyczyny pękania pięt
 
Na pierwszym miejscu wymienia się brak odpowiedniego nawilżania skóry w omawianych partiach ciała. Skóra pięt szybko się przesusza, staje się grubsza i w pewnym momencie zaczyna ulegać rozwarstwieniu. To częsta dolegliwość osób otyłych, co jest związane z siłą nacisku stóp na podłoże. Borykają się z nią również diabetycy. Nieprawidłowy dobór obuwia, ale również stany chorobowe, takie jak łuszczyca czy grzybica, mogą również przyczynić się do pękania pięt. Uwarunkowania genetyczne nie są akurat w tym przypadku zbyt częste, ale zdarzają się i zawsze warto lekarzowi wspominać o tym, ze ktoś w rodzinie cierpi na podobne dolegliwości. 
 
 
Jak samodzielnie radzić sobie z pękaniem pięt?
 
Przede wszystkim dbając o profilaktykę, czyli regularne nawilżanie skóry. Do tego celu należy stosować wyłącznie specjalistyczne preparaty, a nie obojętnie jakie kremy nawilżające z drogerii. Gdy jednak już pojawia się grubsza warstwa skóry, jest przy tym twardsza i przesuszona to zaleca się jej niezwłoczne usunięcie. W tym celu można zastosować peelingi i tarki do użytku domowego. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwości wykonywania tego typu zabiegów, ponieważ zbyt częste usuwanie naskórka również powoduje jego szybsze nawarstwianie się. Osiągamy tym sposobem skutek odwrotny od zamierzonego. Drugim krok, po wykonaniu zabiegu złuszczania stanowi oczywiście intensywne nawilżanie skóry - najlepiej jest kilkakrotnie w ciągu dnia aplikować odpowiedni preparat. Należy to czynić zawsze po umyciu ciała, gdy skóra jest zmiękczona i bardziej podatna na wchłanianie wody i składników odżywczych. 
 
Od czasu o czasu dobrze jest przygotować swoim stopom kąpiel, na przykład z zastosowaniem siemienia lnianego, bądź naprzemiennej kąpieli - zimnej i ciepłej dla lepszego ukrwienia skóry. Tego rodzaju zabiegi wykonywane co kilka dni, w połączeniu z zastosowaniem delikatnej tarki do pięt i preparatu nawilżającego, pozwalają na długo utrzymać skórę w dobrej kondycji. 
 
Ważnymi zaleceniami są także spożywanie rekomendowanej ilości wody każdego dnia (ok. 1,5 l) oraz uzupełnianie niedoborów witaminy A. Nie bez znaczenia jest bielizna, którą stosujemy - zakładajmy zatem skarpety wykonane z naturalnych tkanin, na przykłada bawełniane. Zapewnią one prawidłową cyrkulację powietrza w obuwiu, nie spowodują przegrzania i zapocenia stóp. 
 
To samo dotyczy obuwia, które powinno być wykonane z naturalnych tworzyw i odpowiednio dobrane w zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. 
 
Kiedy zasięgnąć specjalistycznej porady?
 
Od razu, gdy zorientujemy się, że zabiegi domowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wówczas należy tę kwestię skonsultować z podologiem. Także w sytuacji, gdy pojawiają się bardzo głębokie pęknięcia skóry, wtedy bowiem lepiej nie stosować na własną rękę przedmiotów przeznaczonych do mechanicznego ścierania naskórka. Mogą doprowadzić do krwawień i stanów zapalnych. Nieleczone stany chorobowe stanowią niekiedy przyczynę zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Skorzystanie z fachowej pomocy w tym zakresie może okazać się zbawienne w skutkach. Specjaliści po dokonaniu oględzin dobiorą odpowiednią terapię. Czasem wystarczające mogą okazać się kosmetyki pielęgnacyjne z zawartością mocznika, stosowane w połączeniu z wykonywaniem zabiegów kosmetycznych. Niejednokrotnie wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się nieprzyjemnej i mało estetycznej przypadłości. Dla osiągnięcia w pełni satysfakcjonujących efektów poleca się dwie lub trzy wizyty. Zabiegi podologiczne są bezbolesne i to stanowi ich niezaprzeczalną zaletę. Lekarz za pomocą specjalistycznego dłuta lub frezu w krótkim czasie pozbywa się nadmiaru naskórka. Na koniec zakładany jest zazwyczaj swojego rodzaju opatrunek nasączony preparatem pielęgnacyjnym. Jeśli lekarz nie miał do czynienia z dużymi zmianami to efekt jest widoczny w zasadzie natychmiast, gdy jednak stopy były już bardzo popękane to trzeba odczekać kilka dni, aby substancje czynne mogły w pełni przeniknąć w skórę i tam wykonać swoje zadanie.
  Schowek (0)