czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia

Rekonstrukcja paznokcia

Stopy stanowią niezwykle istotną część naszego ciała. Ich zasadnicza funkcja odnosi się do umiejętności człowieka w zakresie chodzenia. Aby ta czynność nie była utrudniona i aby stanowiła dla nas przyjemność, konieczna jest dbałość o stopy, przykładowo poprzez stosowanie odpowiedniego obuwia, aby nie doprowadzić do ich odkształcenia. Poza tą oczywista rolą jaką spełniają nasze stopy, związaną z poruszaniem się to wraz z paznokciami pełnią one również funkcję estetyczną. Szczególnie w sezonie letnim odkrywamy nogi, pokazujemy stopy, kiedy nosimy sandały bądź wówczas, gdy wybieramy się na plażę lub basem. W takich sytuacjach ich wygląd wiele mówi innym o stosowanych przez daną osobę metodach pielęgnacji stóp i paznokci. Krótko pisząc - są one zadbane i dobrze świadczą o danej osobie bądź nie i prezentują się niezbyt estetycznie. 
 
Jak dbać o stopy i paznokcie?
 
Obecnie istnieje wiele sposobów na to by utrzymywać swoje stopy i paznokcie w dobrej kondycji. Wiele zabiegów można wykonać samodzielnie, we własnym zakresie, ale również istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. Pierwszym i najbardziej podstawowym elementem jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej, bowiem siedzący tryb życia nie wpływa dobrze na nasze stopy. Aby były w dobrej formie konieczne jest zażywanie dużej ilości ruchu. Ciągłe przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem, w szkole, w pracy może prowadzić do nieprzyjemnych i niezbyt ładnie prezentujących się obrzęków i opuchnięć stóp. Wybierając określone formy aktywności sportowej należy pamiętać o odpowiednim doborze obuwia głównie ze względu na podłoże, po którym będziemy się poruszać. Na przykład biegając po betonie należy zaopatrzyć się w obuwie wyposażone w funkcję amortyzującą uderzenia. 
 
Dbałość o stopy to również zdrowe odżywianie się. Dieta powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, co przekłada się na wygląd skóry i kolorystykę paznokci. Nieodzownym elementem jest także odpowiednia higiena stóp z użyciem odpowiednio dobranych do swoich potrzeb preparatów myjących i nawilżających. Niektóre osoby borykają się z problemem nadpotliwości w obrębie tej części ciała, zatem one powinny sięgnąć po odpowiednie antyperspiranty. Korzystając z obiektów użyteczności publicznej, takich jak sauna czy basen należy pamiętać o tym, aby zakładać klapki bądź stosować antygrzybiczne preparaty, aby nie nabawić się nieprzyjemnego schorzenia jakim jest grzybica. Grzybica stóp i paznokci powoduje bardzo nieestetyczne zmiany w obrębie stopy i paznokcia, które nie jest tak łatwo zniwelować i zaleczyć. Dobór obuwia odnosi się również do temperatury otoczenia - latem obuwie powinno być maksymalnie przewiewne, a zimą powinniśmy chronić stopy przed przemarznięciem. 
 
Oczywiście nie należy zapominać o dbałości o paznokcie stóp. Ważne jest regularne wykonywanie zabiegów pedicure, co można robić samodzielnie we własnej łazience, najlepiej z pomocą profesjonalnego sprzętu bądź skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład kosmetologa. Istotną kwestią jest również stosowanie profilaktyki w zakresie wrastających i wkręcających się paznokci, czyli przede wszystkim odpowiednio je obcinać. 
 
Warto wiedzieć, że stan naszych paznokci u stóp może świadczyć o rozmaitych chorobach. Niektóre schorzenia naszego organizmu powodują niszczenie płytki paznokcia, na przykład choroby krążenia, marskość wątroby, anemia bądź wady serca. Na jej kondycję również ma przełożenie stosowanie określonego rodzaju farmakoterapii, czyli przyjmowanie leków oraz urazy mechaniczne powstałe na skutek wypadków. W takich sytuacjach pojawiają się nieestetyczne zmiany, z którymi nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić, a naszym pragnieniem jest posiadanie ładnych, zadbanych stóp. Warto w takim momencie skorzystać z pomocy specjalisty i poddać się rekonstrukcji paznokcia. 
 
Rekonstrukcja paznokcia - na czym polega? 
 
Lekarzem, do którego się zgłaszamy w związku z chęcią dokonania rekonstrukcji paznokcia jest podolog. Jego zadaniem jest dokonanie oceny zniszczeń, postawienie trafnej diagnozy i zaproponowanie indywidualnie dobranej terapii leczniczej.
 
Rekonstrukcja paznokcia jest proponowana zazwyczaj w przypadku mechanicznych urazów, fragmentarycznych ułamań bądź w sytuacji zniszczenia płytki paznokcia przez grzybicę. Zabieg stosuje się, gdy inne metody leczenia są zawodne bądź długotrwałe, a pacjentowi zależy na szybkiej poprawie wyglądu paznokcia. Jest to metoda ceniona, ponieważ gdyby usunąć paznokieć bez dokonania jego odbudowy to szacuje się, że mógłby on odrastać nawet rok. Z pewnością nikt nie chciałby doświadczyć takiej sytuacji i na szczęście obecnie nie jest to konieczne.
 
Rekonstrukcja paznokcia jest zabiegiem bezbolesnym. Podolog dokonuje oczyszczenia płytki oraz dobiera odpowiednie preparaty wypełniające. W sytuacji, gdy płytka nie jest bardzo zniszczona wystarczająca jest zazwyczaj jedna wizyta. W ten sposób wyleczony i odbudowany paznokieć można poddawać zabiegom kosmetycznym i malować lakierem.
  Schowek (0)