czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli i zrogowaceń

Usuwanie modzeli i zrogowaceń

Modzele i wszelkiego rodzaju zrogowacenia powstają najczęściej tam gdzie jest stały ucisk, tarcie lub obciążenie. Występują one zwykle na stopach, co jest efektem noszenia źle dobranych butów. Mają one żółty owalny kształt. Najczęściej są bezbolesne jednak nieleczone modzele mogą uszkodzić naskórek, przez co może dojść do zakażenia skóry. 
 
Czy należy usuwać modzele i zrogowacenia powstałe na skórze?
 
Usuwanie modzeli domowymi sposobami jest niezwykle proste wystarczy zastosować się do kilku rad. Najpopularniejszym sposobem jest wymoczenie modzeli w ciepłej wodzie a następnie usunięcie ich za pomocą kwasu salicylowego lub pumeksu. Należy zaopatrzyć się w specjalne wkładki ochronne do butów, które zminimalizują ucisk oraz otarcia nogi. Higiena jest bardzo ważna, jeżeli nie chcemy dopuścić do zakażenia skóry. Pamiętajmy również odpowiednim nawilżeniu skóry przez używanie odpowiednich kremów po każdej kąpieli. Noszenie wygodnego obuwia dopasowanego do naszej stopy. 
 
Kiedy udać się do podologa?
 
Kiedy żadne sposoby domowe nie pomagają a modzele stają się bolesne wtedy należy udać się do podologa. Nie należy samemu wycinać powstałych zrogowaceń, ponieważ można uszkodzić skórę. Warto zaznaczyć, że leczenie ich jest konieczne. Nie możemy bagatelizować tego problemu. Z biegiem czasu zrogowacenia i modzele mogą doprowadzić do powstania różnych, często nawet patologicznych zmian. Wtedy ich leczenie nie tylko będzie bardzo kosztowne, ale też długotrwałe. Nie zapominajmy, że im szybciej zgłosimy się do podologa, tym szybciej pozbędziemy się danego problemu.
 
Co może zrobić podolog?
 
W zależności od zmian w obrębie tkanki stopy, podolog może przeprowadzić kilka różnych prognoz podologicznych. 
 
1. Jeśli powstawanie modzeli jest spowodowane poprzez zmiany kostne, trwałe usunięcie ich przez podologa nie będzie możliwe. Warto więc zadbać o dobór odpowiedniego obuwia (i wkładek), dzięki którym uda się odciążyć poszczególne punkty stóp i zredukować powstałe w ten sposób zmiany.
 
2. Modzele mogą powstawać również dzięki temu, że zbyt często je usuwamy (usuwanie w nadmierny sposób). Jeśli geneza wspomnianych zmian dermatologicznych jest właśnie taka, warto pomyśleć o stosunkowo częstych i koniecznie terminowych wizytach u podologa. Specjalista nakreśli nam odpowiedni harmonogram wizyt i czynności, które w określonym czasie trzeba będzie przedsięwziąć.
 
3. Jeśli modzele są wywołane poprzez niewłaściwe obuwie, warto je zmienić. Warto pamiętać o tym, że obuwie zawsze powinno być wygodne. Jeśli tak nie jest, powstawanie modzeli i wielu innych, podobnych im zmian o charakterze podologicznym jest nieuniknione. Co więcej - ciągłe chodzenie w niewygodnym obuwiu może doprowadzić do sytuacji, w której deformacji ulegnie kość stopy. Wtedy trwałe usunięcie wspomnianych zmian będzie w ogóle niemożliwe, bez wykonania profesjonalnej ingerencji chirurgicznej.
 
Nie zapominajmy również o tym, że stopa w której skutecznie usunięto modzele, nadal wymaga ciągłych wizyt w gabinecie podologicznym. Modzele charakteryzują się tym, że mogą one co jakiś czas powracać. Specjalista podolog doradzi nam co zrobić, żeby do ponownego ich powstania nie doszło.
 
Jak długo trwa leczenie?
 
Usuwanie modzeli (podobnie zresztą jak w przypadku innych, podologicznych zmian o charakterze dermatologicznym) trwa zwykle dość krótko. W większości przypadków usunięcie takiej zmiany jest możliwe już po pierwszej wizycie u podologa. Niestety nawet najlepszy specjalista nie sprawi, że w określonym miejscu naszego ciała nie będą powstawać zrogowaciałe tkanki skórne, które w najbliższym czasie doprowadzą do "odrodzenia" modzela. 
 
O ile samo usunięcie problemu nie trwa zbyt długo o tyle jego leczenie i ogólne usunięcie przyczyny może trwać nawet i długie tygodnie. Ogólnie bardzo ważne jest, by podporządkować się specjaliście. Noszenie wygodnych (bądź dedykowanych) wkładek nie powinno mieć miejsca wyłącznie od święta, lecz na co dzień. W przeciwnym razie do powstawania modzeli będzie dochodzić przez cały czas.
 
W niektórych sytuacjach okazuje się, że wystąpi konieczność ponowienia wspomnianego zabiegu. Warto wspomnieć, że częstość jego powtarzania będzie zależna od tego, w jaki sposób podejdziemy do jego leczenia.
 
Czy można usuwać modzele w sposób domowy?
 
Usuwanie modzeli domowymi metodami nie wchodzi w grę. Eliminacja ich na własną rękę może w dalszej perspektywie doprowadzić do znacznego pogorszenia stan zdrowia pacjenta. Jedyne co możemy w tej sytuacji zrobić, to delikatne szorowanie jego powierzchni za pomocą pumeksu. Zabieg ten warto jednak wykonywać nie częściej niż raz w ciągu tygodnia. Opcjonalnie możemy też zdecydować się na specjalne kąpiele z wykorzystaniem roztworów pochodzenia naturalnego (doskonale sprawdzają się tutaj zioła). Pomocnym w leczeniu modzeli może być też utrzymanie naturalnej higieny stóp. Nie zapominajmy, że bagatelizowane modzele w połączeniu z brakiem higieny, mogą w konsekwencji doprowadzić do powstania jeszcze poważniejszych czynników chorobotwórczych. 
 
Nie bójmy się podolga - jego pomoc może okazać się niezbędna!
  Schowek (0)