Prezentacje podologów
Podologia, w świecie medycyny, jest wciąż młodą dziedziną, która na całym świecie charakteryzuje się zróżnicowanym zakresem działań. Wynika to z jej wciąż nieukształtowanego charakteru i nieuregulowanego przepisami zakresu. Nadrzędnym założeniem podologii są działania medyczne, lecznicze i pielęgnacyjne, wykonywane na chorych lub zagrożonych chorobą stopach.
Podolog ? zakres kompetencji
Do zadań podologa należy profilaktyka zmian chorobowych, a także ordynacja oraz wdrażanie leczenia u osób już dotkniętych chorobą. Można powiedzieć, że podolog jest partnerem dla lekarzy innych specjalności, a jego praca przewiduje ścisłą współpracę z nimi na każdym etapie diagnozy i leczenia. Podologia wymaga zatem niezwykle szerokiej wiedzy, której zakres tematyczny obejmuje między innymi anatomię, ortopedię, dermatologię, diabetologię, flebologię czy chirurgię. Tak rozbudowana wiedza daje wszelkie podstawy do wczesnego wykrycia zagrożenia i skierowania chorego do właściwego lekarza specjalisty.
Według Polskiej Klasyfikacji Działalności, podologia mieści się w podkategorii PKD 80.90D ?Działalność Paramedyczna?. Podolog nie jest zatem lekarzem w dosłownym rozumieniu tego słowa. Nie oznacza to jednak, że podologia jest dziedziną wywodzącą się z kosmetycznej pielęgnacji stóp. Takie zagadnienia są zwykle obce dla podologa, zakres jego obowiązków to rozpoznanie patologii oraz zmian chorobowych w obrębie stóp, często w stadium, które dla pacjenta wciąż jeszcze pozostaje niewidoczne.
Do tego specjalisty dostaniemy się zatem wyłącznie w ramach wizyty prywatnej. Osobą, która kieruje pacjenta do właściwych lekarzy już we wczesnych stadiach zmian chorobowych w obrębie stóp, jest właśnie podolog. Częstochowa i inne średnie lub duże miasta to najczęstszy obszar działalności osób, które specjalizują się w tej dziedzinie.
Dolegliwości, które wyleczy podolog
Zakres działalności podologa przewiduje diagnozę schorzeń, które ze względu na wczesne stadium rozwoju, są jeszcze nierozpoznane dla pacjenta. Warto zatem profilaktyczne poddawać się regularnym badaniom.
Z pomocy podologa mogą skorzystać także te osoby, u których zmiany chorobowe znalazły się już w rozwiniętym stadium. Należą do nich:
? zmiany zwyrodnieniowe stóp, zwłaszcza w obrębie paznokci, skóry i układu kostnego,
? grzybica paznokci i skóry,
? zespół stopy cukrzycowej,
? nadpotliwość,
? pękające pięty,
? wszelkiego rodzaju deformacje,
? wrastające paznokcie,
? modzele,
? kurzajki,
? odciski.