czasnastopy.pl

 
 
 

Prezentacje podologów

Sortuj:
1

Podologia należy do gałęzi medycyny, która zajmuje się pielęgnacją kończyn dolnych, a wynika to z tego, iż jest to nauka zajmująca się kończynami dolnymi w całej okazałości. Przede wszystkim zajmuje się ona badanie tkanek i narządów, z których kończyny dolne są zbudowane. Podstawa podologii jest również badanie wzajemnej zależności, które mogą pomóc w usprawnieniu działań kończyn dolnych w sytuacji, kiedy wymagane jest jakiekolwiek wsparcie medyczne. Podologia, to mówiąc językiem prostym, nauka o stopach a pochodzi z języka greckiego od słów: podo i logos, czyli stopa i nauka.


Po pojawieniu się tej dziedziny medycznej, została również stworzona specjalizacja lekarska, która zajmuje się pielęgnacją i usprawnianiem kończyn dolnych, a podstawa do tego, jest uzyskanie dyplomu w zakresie zadań podologa.

Czy właściwie zajmuje się Podolog?

Na początku warto zauważyć, że podolog nie jest lekarzem. Oczywiście nie oznacza to, że zabiegów związanych ze stopami, nie może i nie wykonuje lekarz. Podologia jest tylko dziedziną medyczną, której wiedze lekarze mogą wykorzystać dla pielęgnacji stóp, często nawet w formie chirurgicznej.


Podolog zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stóp i często zajmuje się tym od strony profilaktycznej. Jest mylony z postacią, która zajmuje się codzienna pielęgnacją stóp, a tymczasem podolog wkracza w sytuacji, kiedy potrzebne dla stóp jest zdecydowanie większe wsparcie niż zwykłe pedicure. Jeśli w jakiś z układów stóp pojawią się zaburzenia, to mogą one powodować zmiany na skórze kończyn dolnych, a w takiej sytuacji właściwie najlepszym rozwiązaniem jest pomoc profesjonalnego podologa, który potrafi dokonać właściwej pielęgnacji takich stóp. Wyeliminowanie patologicznych zmian, które pojawiają się na stopach, jest zadaniem podologa, dlatego specjalista w tej dziedzinie nieustannie musi zdobywać wiedzę o kończynach dolnych o ich anatomii, fizjologii i oczywiście o zmianach, które mogą nastąpić na ludzkich stopach.

Przypadłości leczone przez podologa 

Schorzenia, które mogą pojawić się na stopach są często bardzo bolesne i powodują swego rodzaju dyskomfort, szczególnie, jeśli chcemy lub też musimy pokazać swoje stopy, np. na plaży. Do najczęstszych schorzeń, którymi powinien zając się podolog są wrastające paznokcie. Wiele osób miało szanse przeżyć to doświadczenie. Profesjonalne zabiegi wykonane przez podologa mogą zapobiec powtarzaniu się wrastających paznokci.


Innym schorzeniem, które chyba najczęściej się pojawiają na ludzkich stopach, ale nie zawsze się z nimi udajemy do podologa, są odciski. Czasami wystarcza odczekanie i skóra wraca do normy, jednak są pacjenci, u których ta przypadłość jest chroniczna i wymaga specjalistycznego podejścia podologa. Rzadszymi schorzeniami, które również mogą wystąpić na stopach są modzele, które swym wyglądem przypominają zeschnięte odciski i bardzo często mają nieprzyjemny zapach. Takim modzelom mogą również towarzyszyć pękające pięty czy też kurzajki. Do schorzeń możemy zaliczyć również grzybicę skóry i paznokci, zespół stopy cukrzycowej, wszelkiego rodzaju deformację stóp, nadpotliwość czy też zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci czy tez układu kostnego. Wszystkie te przypadłości powinny być pod weryfikacją i stałą opieka podologa.

Jak dobrze wybrać podologa?

Wybór profesjonalnego podologa jest jednym z najważniejszych elementów, jeśli chcemy szybko i skutecznie pozbyć się określonego schorzenia, które znajduje się na naszych stopach. Zawsze warto poczytać opinie innych osób, które skorzystały z pomocy takiego specjalisty. W elementach wyboru warto również wziąć pod uwagę doświadczenie, ponieważ ma to szczególne znaczenie przy leczeniu schorzeń. Doświadczony podolog bez większego problemu potrafi zdiagnozować chorobę w jeszcze nierozpoznanym dla pacjenta stadium, dlatego szybka reakcja może całkowicie rozwiązać problem pacjenta. Cenne wskazówki pacjentów, którzy dzielą się swoją opinia powinny być jednym z podstawowych argumentów dla wyboru podologa, czy też innego specjalisty.

Podologia i jej rozwój w Polsce

Dziedzina podologii w Polsce jeszcze się nieustannie rozwija. Aktualnie można powiedzieć, że raczkuje i kształtuje swoje miejsce w medycynie. W naszym kraju powstało również Polskie Towarzystwo Podologiczne, dzięki któremu zostało ustanowiony zawód Podologa i dodany do listy zawodów pod numerem 323014, jako zawód praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii. Warto zauważyć, że w Polsce zawód ten został uznany w 2015 roku, czyli stosunkowo niedawno, jednak zalety terapii, które są przez podologów stosowane są nie do ocenienia. Popularnością cieszy się podolog Wrocław, gdzie bez problemu możemy umówić się na wizytę, mając świadomość jego doświadczenia i rzetelnej wiedzy, która w tym fachu jest potrzebna. Dalszy rozwój wiedzy z tej dziedziny i wejście podologii na stałe do medycyny, a właściwie do działań, mających na celu poprawienie zdrowia dla stóp ludzi, cierpiących na dolegliwości wymienione wyżej. Szczególne znaczenie ta dziedzina medycyny będzie miała dla cukrzyków, u których pielęgnacja stóp powinna być szczególnie realizowana.

  Schowek (0)