czasnastopy.pl

 
 
 

Prezentacje podologów

Sortuj:
1

Podologia to dziedzina wiedzy dość słabo jeszcze w Polsce znana, ciesząca się jednak coraz większą popularnością. Praktyka ta, dawniej znana jako podiatria, wykształciła się z kosmetologii, obecnie posiada jednak znacznie więcej cech upodabniających ją do medycyny. W naszym kraju pojawiają się rokrocznie nowi specjaliści wykonujący ten zawód, prywatnie bądź we współpracy z lokalnymi jednostkami medycznymi czy opiekuńczymi (szpitalami, klinikami, gabinetami fizjoterapeutycznymi, domami spokojnej starości itp.). Rynek tego rodzaju usług zaczyna się zatem powoli upodabniać do krajów zachodnioeuropejskich, gdzie zawód podologa jest od lat bardzo popularny i poszukiwany.

Kto może skorzystać z pomocy?

Podolog pomaga swoim pacjentom rozwiązywać problemy z zakresu chorób stóp ? jego działania mogą mieć charakter profilaktyczny bądź leczniczy. Specjalista ten posiada wiedzę i kwalifikacje, które umożliwiają mu niesienie pomocy osobom z tak zwanych grup ryzyka: chorym na cukrzycę oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki odpowiednim narzędziom oraz środkom farmakologicznym, podolog zapobiega pojawianiu się dolegliwości kończyn dolnych, a także leczy schorzenia już istniejące. W wielu wypadkach pełni on funkcję pośrednika między pacjentem a lekarzem wyspecjalizowanym w konkretnej dziedzinie medycyny.


Od osób wykonujących zawód podologa oczekuje się zatem wiedzy z rozmaitych dziedzin lekarskich: diabetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii ? a także technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne). Podologia znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie sportowej. Ze względu na swoje silne powiązania z kosmetologią, obecna jest bardzo często w gabinetach kosmetycznych i salonach urody, gdzie zabiegi podologiczne wykonuje się na równi z kuracjami upiększającymi. 

Jakie usługi świadczy podolog?

Wachlarz usług podologicznych jest bardzo szeroki. Specjalista ten zajmuje się w pierwszej kolejności udzielaniem porad z zakresu prawidłowej pielęgnacji stóp, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pomaga dobrać odpowiednie obuwie, wykonuje specjalistyczne opatrunki czy ortezy, oferuje profesjonalne skracanie paznokci (co jest niezwykle ważne w przypadku paznokcia przerośniętego czy grzybiczego). 

  Schowek (0)