czasnastopy.pl

 
 
 

Prezentacje podologów

Sortuj:
1

Podologia jest uważana za zawód przyszłości. Coraz więcej osób potrzebuje bowiem pomocy medycznej, pielęgnacyjnej bądź korekcyjnej dla chorych lub zagrożonych chorobą stóp. Podolog zajmuje się powyższymi sprawami, dzięki czemu każdy może cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami.

Podolog musi być nie tylko specjalistą ściśle w swojej dziedzinie, ale również posiadać wiedzę z zakresu anatomii, dermatologii, ortopedii, flebologii, chirurgii oraz diabetologii. Dzięki tak wszechstronnej wiedzy i doświadczeniu może rzeczywiście pomóc swojemu pacjentowi, który przychodzi do niego po radę i pomoc.

Skąd bierze się wzmożone niebezpieczeństwo zachorowań na choroby stóp? Współczesny świat bardzo temu niestety sprzyja. Przez nasz niezdrowy tryb życia (w tym brak ruchu na świeżym powietrzu czy brak ćwiczeń), zła dieta oraz wybieranie często bardzo niezdrowych butów (najczęściej powód u kobiet, które kochają szpilki i nie tylko) nasze stopy cierpią. Duży wpływ na ich zły stan mają również tak zwane choroby cywilizacyjne, czyli otyłość, cukrzycę oraz szeroko pojęte zmiany naczyniowe. Co warto podkreślić, podolog nie tylko zlikwiduje skutek (czyli chorobę), ale także doradzi nam, co należy zmienić w naszym trybie życia; co należy jeść, a czego unikać - dzięki temu zabezpieczymy na przyszłość nasze stopy. Jak się mówi, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak było wspomniane na początku, podolog ma wszechstronne wykształcenie. Dzięki temu może pomóc również w wyborze odpowiedniego rodzaju buta do konkretnego typu stopy! Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze stopy będą "czuły się" naprawdę komfortowo i będą zdrowe na długo. Co więcej, ten specjalista nie zajmuje się tylko stopami, ale również paznokciami. Do jego działań należą: skracanie paznokci, opracowanie paznokci tak zwanych grzybiczych oraz zgrubiałych, a także korekcja paznokci wrastających i się wkręcających. Dodatkowo usuwa modzele i odcisków oraz do jego zadań wlicza się również szeroko pojęta protetyka paznokcia. 

Jakby tego było mało, do podologa warto pójść po rady dotyczące samej pielęgnacji kończyn dolnych, które w ciągu dnia są narażone na wiele czynników mogących nam bardzo zaszkodzić. Co warto podkreślić, a przez swoją oczywistość jest często zapominane, dzięki nim możemy chodzić - należy więc szczególnie zadbać o swoje stopy. Cytując Jana Kochanowskiego: "Ty jesteś jak zdrowie/ Ile cię trzeba cenić/ Ten tylko się dowie/ Kto cię stracił". Istotne jest zadbanie zawczasu o swoje nogi, aby potem nie żałować. Z tego powodu, niezależnie od płci, wieku bądź statusu społecznego, warto się przebadać, a najlepiej - chodzić regularnie na kontrolne wizyty.

Podolog po wykonaniu niezbędnych w swoim przekonaniu badań ma dwie możliwości: albo sam wykonuje dany zabieg (jeśli oczywiście może i ma do tego niezbędną wiedzę oraz kompetencje), albo wysyła do danego specjalisty, który wykona daną operację lepiej. Dla podologa najważniejsze jest bowiem dobro i bezpieczeństwo pacjenta, który do niego przychodzi na wizytę.

Nasze społeczeństwo się starzeje. Osoby w podeszłym wieku potrzebują bardzo często regularnej i to fachowo przeprowadzonej medycznej pielęgnacji stóp, które z powodu przewlekłych chorób całego organizmu starszego człowieka, mogą być w opłakanym stanie. Starsi ludzie mają najczęściej różne problemy z poruszaniem się, które wynikają właśnie z niewłaściwej opieki nad stopami bądź jej całkowitego braku. Osoby w podeszłym wieku często się obawiają, że w szpitalu lub u lekarza zarażą się kolejną chorobą z powodu braku odpowiedniej higieny. Należy tu podkreślić, że u podologa dba się o to niezwykle, ponieważ używa się wyłącznie produktów jednorazowych. Co więcej, wszystkie narzędzia się szczegółowo dezynfekuje oraz sterylizuje w autoklawie, zanim zostaną ponownie użyte.

Do podologa powinno się również zabierać swoje dzieci. Ważne jest, żeby miały zdrowe stopy, ponieważ ich jakakolwiek wada może negatywnie wpłynąć na ich postawę, a wady kręgosłupa już tak łatwo nie można naprawić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku stawów kolanowych czy biodrowych, na które stopy także wpływają. Dziecięce stopy mają często inne problemy niż dorosłe; inaczej też trzeba się nimi opiekować i o nie dbać. Niemniej, mimo różnić doświadczony podolog potrafi i tutaj właściwie pomóc oraz doradzić. Częstym problemem u dzieci są wzrastające paznokcie, które potrafią naprawdę boleć - warto zadbać o swoją pociechę.

Podolodzy mają do swojej dyspozycji często bardzo nowoczesny sprzęt, dzięki któremu mogą jeszcze lepiej i dokładniej wykonać wszelki niezbędne zabiegi. Nie należy się w żadnym razie wstydzić swoich problemów ze stopami. Ich wygląd i kształt - obok naszej figury, włosów, cery czy zębów - stanowią naszą wizytówkę, często są składnikiem pierwszego wrażenia. W lecie, gdy ubieramy bardzo odkryte buty bądź chodzimy boso (na przykład na plaży), nasze stopy są naprawdę widoczne. Z tego powodu, jak również dla naszego lepszego samopoczucia oraz zdrowia, warto o nie codziennie dbać oraz chodzić na regularne kontrolne wizyty u podologa.

Na koniec "podolog Kraków", czyli kilku specjalistów z tej dziedziny z Krakowa.

  Schowek (0)