czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci

Leczenie wrastających paznokci

Wrastający paznokieć jest częstym, bardzo nieprzyjemnym schorzeniem. Mamy z nim do czynienia, kiedy krawędź paznokcia wrasta coraz głębiej w skórę. W efekcie odczuwa się ból, a także pojawiają się zaczerwienienie i stan zapalny. Tę przypadłość cechuje rośnięcie paznokci na boki, ich zakrzywianie się i podwijanie. Może to prowadzić do silnej wrażliwości na dotyk, uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach nawet do zakażenia. Wrastanie paznokci dotyczy głównie stóp, w szczególności dużego palca. To przypadłość, której nie można ignorować i każdorazowo wymagana jest konsultacja ze specjalistą podologiem, bowiem symptomy z pewnością nie miną samoistnie, mogą natomiast spowodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Warto wspomnieć również o kwestiach estetycznych i samopoczuciu osoby borykającej się z tą przypadłością. Nie warto ciągle chować stóp i rezygnować z wielu przyjemności, tym bardziej, że współczesna medycyna oferuje skuteczne leczenie tej przypadłości.  
 
Co powoduje wrastanie i wkręcanie się paznokci? 
 
W pierwszej kolejności można z pewnością wskazać na niewłaściwe obuwie. Buty zbyt małe, ze zbyt wąskimi czubkami, uwierające w palce, a także na zbyt wysokim obcasie. Kolejnymi winowajcami są nieprawidłowe nawyki związane z higieną stóp i paznokci, szczególnie niepoprawne obcinanie paznokci i wycinanie skórek - szczególnie wycinanie boków płytek paznokci powoduje ich wrastanie. Również zbyt sucha skóra może się przyczynić do powstania schorzenia, jak i przeciwnie - problem z nadmierną potliwością stóp. Niejednokrotnie wrastanie paznokci nawraca po nieprawidłowo wykonanym zabiegu chirurgicznym. Również niestosowanie się do zaleceń lekarza po takowym zabiegu, przez co deformacje paznokcia nawracają i mamy wówczas do czynienia z jeszcze większym problemem niż uprzednio. Wymieniając przyczyny wskazuje się również na deformacje ortopedyczne oraz uwarunkowania genetyczne. 
 
Podolog - specjalista od wrastających i wkręcających się paznokci
 
To właśnie do tego specjalisty należy się zgłosić już w momencie pojawienia się pierwszych objawów wrastania paznokci, tzn. w momencie odczuwania dyskomfortu podczas chodzenia, pojawienia się zaczerwienienia oraz dolegliwości bólowych. Zbagatelizowanie tych symptomów może w przyszłości przyczynić się nawet do problemów z chodzeniem. Często w gabinetach proponuje się pacjentom chirurgiczne usuwanie paznokci. Przynosi ono zazwyczaj krótkotrwałą ulgę, bowiem dolegliwości często nawracają. Na szczęście, aktualnie istnieją nowoczesne, nieinwazyjne metody leczenia wrastających i wkręcających się paznokci bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dzięki zastosowaniu klamr ortonyksyjnych istnieje możliwość korygowania wzrostu paznokcia. Również tak zwana metoda Arkady, która oferuje zniwelowane problemu wrastających problemów już w trakcie jednej wizyty u specjalisty. Wyżej wspomniane klamry są indywidualnie dobierane dla pacjentów i umożliwiają skorygowanie wzrostu paznokcia.
 
Klamry na wrastające paznokcie 
 
To aktualnie jedna z najbardziej nowoczesnych i najbradziej skutecznych metod leczenia schorzenia jakim jest wrastanie się i wkręcanie paznokci. Ich działanie jest analogiczne do działania aparatu ortodontycznego na zęby, z tym, że oczywiście zakłada się je na paznokcie. Ich zadaniem jest wyprostowanie paznokci i ukierunkowanie ich wzrostu na prawidłowy tor. Zaletą tej metody jest duża skuteczność, ale również wskazuje się na bezbolesną aplikację. Ich zastosowanie przynosi szybką ulgę, przywraca możliwość normalnego funkcjonowania, a nawet uprawiania sportu. 
 
Kostka Arkady – szybkie rozwiązanie problemu 
 
To innowacyjna metoda leczenia, która niweluje problem wrastających paznokci w około 30 minut. Jej zastosowania nie tylko przynosi szybką ulgę, ale również nadaje paznokciom ładny wygląd, dzięki czemu stopy nie będą wyglądały już nieestetycznie. Zabieg Kostką Arkady polega na nadaniu płytce paznokcia oczekiwanego kształtu i na ukierunkowaniu wzrostu paznokcia, a następnie utrwaleniu uzyskanego efektu żywica akrylową. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym. 
 
Czas terapii wrastających i wkręcających się paznokci
 
Jest on uzależniony od stanu wyjściowego, czyli od objawów z jakimi pacjencji zgłaszają się do lekarza. Im mniej jest do korygowana, tym krótszy czas leczenia. W przypadku bardziej zaawansowanego stanu schorzenia, leczenie może zająć nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj jednak noszenie klamr powoduje znaczną poprawę już po kilku regularnie wykonywanych zabiegach. Na czas terapii składa się również stopień deformacji płytki, im więcej należy poprawić tym dłużej wszystko trwa. To samo dotyczy metody Arkady, która z reguły wykonywana jest w ekspresowym tempie, pod warunkiem, że lekarz nie zastanie bardzo wyniszczonych i silnie wrośniętych paznokci bądź nie będzie musiał dokonywać korekty poprzednich, nieprawidłowo wykonanych zabiegów metodami inwazyjnymi. 
 
Podsumowanie
 
Zachęcamy każdego do skorzystania z profesjonalnych usług leczenia wrastających się paznokci. Obecnie nie ma konieczności borykania się z tą niezwykle uciążliwą przypadłością. Pomożemy każdemu w krótkim czasie powrócić do normalnego funkcjonowania i zapomnieć o tym nieprzyjemnym schorzeniu.
  Schowek (0)