czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy

Słowo pedicure jest w dzisiejszych czasach nadużywane. Bardzo często mówi się o pedicure leczniczym, SPA, kosmetologicznym, itd. Należy jednak zauważyć, że większość tych pojęć oznacza praktycznie to samo. Spróbujmy uporządkować kwestię pedicure i jego znaczenia w naszym życiu. Zaczynamy!
 
Pedicure, czyli... co?
 
Tak naprawdę zabieg pedicure dzieli się wyłącznie na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest pedicure podologiczny, a drugim pedicure kosmetyczny (zwany też zastępczo upiększającym). Nie wyróżniamy więcej rodzajów tego zabiegu, gdyż wszystkie nazwy, które umieściliśmy we wstępie mieszczą się w ich obydwu. 
 
Tak naprawdę dodawanie konkretnych nazw do słowa pedicure wiąże się albo z brakiem rzetelnej wiedzy na ten temat, albo też z prostymi chwytami marketingowymi i reklamowymi. Żeby wiedzieć coś więcej, z tego zagadnienia zastanówmy się, czym tak naprawdę są obydwa rodzaje tego zabiegu. 
 
Czym jest pedicure kosmetyczny?
 
Pedicure kosmetyczny to szereg czynności o charakterze pielęgnacyjnym, które stosuje się na zdrowych stopach. Zadaniem pedicure kosmetycznego jest upiększanie stóp, a nie ich leczenie. W myśl polskiego prawa, kosmetyczka może wyłącznie zajmować się pedicure kosmetycznym. Pod żadnym pozorem nie może ona wykonywać pedicure podologicznego, gdyż tym powinien zajmować się wykwalifikowany specjalista podolog.
 
Pedicure kosmetyczny polega w głównej mierze na stosowaniu zabiegów parafinowych, peelingów, kremów, masażu relaksującego stopy i powierzchownej obróbce zdrowej skóry na stopach. Opcjonalnie w ramach pedicure kosmetycznego możemy dokonywać też obróbki paznokci - ich szlifowania, skracania itd.
 
Czym jest pedicure podologiczny?
 
Jak łatwo się domyślić, pedicure podologiczny jest zespołem czynności o charakterze leczniczym, które dokonywane są w obrębie naszych stóp. Czynności te mogą być podejmowane wyłącznie na stopach chorych i wyłącznie przez osoby, które posiadają do tego stosowne uprawnienia. Nasza przykładowa kosmetyczka nie może, więc realizować zabiegów wchodzących w skład pedicure o charakterze leczniczym.
 
Pedicure pedologiczny, czyli jak wygląda wizyta w gabinecie pedologiczny?
 
1. Pierwszą czynnością, o której powinien pamiętać podolog są dokładne oględziny stóp. Na podstawie tychże oględzin, nasz specjalista może dokładnie określić, co naszemu pacjentowi jest i co należy zrobić, by ów stan się poprawił (czasami wiąże się to z koniecznością skierowania pacjenta do innej poradni specjalistycznej).
 
2. Na podstawie wspomnianych oględzin wypisywana jest dokładna karta pacjenta. Znajdują się w niej wszystkie najważniejsze dane, obejmujące zarówno tożsamość naszego pacjenta, jak również chorobę, z którą ma on do czynienia. 
 
3. Po wypisaniu karty dochodzi do konsultacji z pacjentem. W jej trakcie omawiany jest zarówno problem występującego u pacjenta schorzenia, jak też sposoby jego leczenia. 
 
4. W trakcie wizyty podolog może wykonać podstawowe zabiegi, których celem jest usunięcie niektórych zmian skórnych, wywołanych przez określone schorzenie. Należą do nich nagniotki, odciski, modzele, itd. W trakcie wykonywania tychże prac, personel wykorzystuje czyste narzędzia.
 
Najczęstsze błędy kosmetyczek
 
Choć pedicure podologiczny i kosmetyczny nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, często okazuje się, że osoby posiadające kompetencje kosmetyczek próbują pielęgnować stopy również pod kątem leczniczym. Takie zachowanie nie powinno mieć miejsca. Dlaczego?
 
1. Wiele kosmetyczek nie posiada specjalistycznej wiedzy z zakresu pielęgnacji i leczenia stóp. Dotyczy to zwłaszcza wykorzystywania popularnej "omegi", jak również innych, specjalistycznych przedmiotów (np. frezarek). Wiele wizyt kończy się usunięciem zbyt dużej ilości zrogowaciałego naskórka, co prowadzi do odwrotnych niż oczekiwane skutków. 
 
2. Brak specjalistycznej wiedzy na temat schorzeń skórnych również jest często spotykanym wśród kosmetyczek zjawiskiem. Niektóre schorzenia podologiczne (np. nagniotki, odciski, kurzajki), mają bardzo podobny wygląd, lecz leczy się je zupełnie inaczej. W praktyce może się, więc okazać, że czynności przeprowadzone przez kosmetyczkę nie wywołają pożądanego efektu.
 
3. Brak higieny w miejscu pracy - wiele kosmetyczek (choć brzmi to nieco przerażająco) nie prowadzi zabiegów z wykorzystaniem wysokiej jakości, w pełni higienicznych narzędzi. Brak odpowiedniej dezynfekcji jest jednym z głównych powodów, dla których klienci kosmetyczek wracają do nich niezadowoleni, bądź też... Korzystają z pomocy profesjonalnego podologa. Warto jednak zaznaczyć, że raz źle podjęte leczenie, w dalszej konsekwencji jest bardzo trudne do naprawienia. 
 
Jeśli jesteś kosmetyczką i planujesz rozszerzyć świadczone przez siebie usługi, koniecznie zadbaj o dodatkowe uprawnienia. Można je rozszerzyć za pomocą specjalnych, tematycznych kursów podologicznych. Są one zakończone specjalnym egzaminem, po którym otrzymasz stosowny certyfikat. Jeśli takiej wiedzy nie posiadasz nie rób tego sama w domu, ponieważ możesz zaszkodzić nie tylko sobie, ale również innym osobom.
  Schowek (0)